جزیره قشم Qeshm Island یکی از جزایر استان هرمزگان است که به‌عنوان بزرگ‌ترین جزیره ایران و خلیج‌فارس در تنگه هرمز قرار دارد. جالب است بدانید جزیره قشم Qeshm از 22 کشور دنیا نیز بزرگ تر است. قشم جزیره‌ای آرام و بی‌هیاهویی است که نقاط دیدنی بسیاری از جمله بازارها و دیدنی‌های طبیعی چون جنگل‌های حرا، غارهای خوربس، تنگه چاهکوه، دلفین‌های آبی خلیج فارس، دره ستاره‌ها، جزایر ناز و غار نمکدان را شامل می شود. این جزیره در چند دههٔ اخیر به یکی از مکان‌های توریستی و گردشگری تبدیل شده‌است ولی چرا نباید به جزیره قشم سفر کنیم و تنها باید از خاطرات خوش سفر دیگران به این جزیره بشنوید.

 

چرا نباید به جزیره قشم سفر کنید؟

یک: جزیره قشم Qeshm island مسیر طولانی را دارد. اگر از شهر بزرگی همانند تهران قصد سفر به جزیره قشم را دارید متوجه خواهید شد که تعداد پرواز های قشم نسبت به دیگر شهر های جذاب ایران کم تعداد تر است. وبه این کم تعدادی باید معضل قیمت نسبتا بالای بلیط را نیز اضافه کرد. پروازی که تقریبا دو ساعت طول می کشد و از آن بالا باید مناظر خسته کننده ای همانند اقسام ابرها یا چین خوردگی های کوه ها یا خانه های شهر هایی که بسیار کوچک شده اند را ببینید.

اگر بار دیگر تهران را مبدا سفر فرض کنیم، مسیر ریلی انتخاب بدی نیست؛ البته اگر هزار و ششصد کیلومتر طول مسیر در نظر نگیریم واقعا حوصله زیادی می خواهد یک روز و نیم با دوست صمیمی تان در قطار طی کنید و بازی های کوپه ای انجام دهید. علاوه بر آن مناظری که به سرعت عوض می شوند و چشم هایمان را دچار تنوع افراطی می کنند. مسیر جاده ای که از ریلی سیصد کیلومتر کوتاه تر است نیز شهر های بسیاری را شامل می شود اصلا چه نیازی دارد که انسان این تعداد زیاد از شهر های میهنش را ببیند؟

QESHM ISLAND IMAGE 300x186 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

دو: قشم جزیره بسیار بزرگی می باشد. همیشه و در همه جا جزیره کیش را جزیره معروف ایران می دانند، اما این را هم باید در نظر گرفت، که اگر تعداد چهارده تا از جزیره کیش را در کنار هم قرار دهیم شاید تازه نزدیک به اندازه جزیره قشم شوند! قشم به دلیل پهناوری زیاد و به دلیل این که از غرب تا شرق کشیده شده گونه های بسیار زیاد جانوری و گیاهی را در خود جای داده است. بسیاری از این گونه های جانوری و گیاهی تنها مختص به جزیره قشم می باشد و در کل جهان بسیار کمیاب است. از نمونه جانوران این جزیره زیبا می توان به دلفین ها، لاکپشت ها و خرچنگ ها اشاره کرد علاوه بر این گونه های جانوری جزیره قشم می توان به صد و هفتاد و سه گونه پرنده و روباه و غزال هم اشاره کرد.

علاوه بر تمام این گونه ها مهم ترین گونه جانوری که در این جزیره به وفور دیده می شود آبزیان می باشند، انواع ماهی ها، میگو ها، عرس دریایی، سفره ماهی ها و … حتی از عجیب ترین گونه جانوری ای جزیره می توان به نوعی ماهی که در خشکی نیز تنفس می کند اشاره کرد. واقعا چه کسی دوست دارد همچنین ماهی ای را ببیند؟ به خصوص وقتی اسمش گلخورک است!

سه: ‏ جزیره قشم Qeshm Island مملو از مردمان مهربان است و این ممکن است شما را بد عادت کند وقتی به طوری که وقتی به زادگاهتان بازگردید لوس و ننر شده باشید. شما کسی نیستید که چنین چیزی را بخواهید. این که مردم بی هیچ چشمداشتی در بالا ترین حد آداب مهمان نوازی را به جا بیاورند و شما را غرق خجالت کنند. به خصوص وقتی شما غذا را با اصرار ایشان در منزلشان صرف کنید، بله شما کسی نیستید که این حجم زیاد از محبت را بخواهید.

نان توموشی قشم 300x300 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

چهار:‏ بزرگترین خفاش میوه‌خوار ایران در قشم Qeshm زندگی می‌کند.‏

پنج:‏ در جزیره قشم در کنار دریا هنوز با چوب لنج می‌سازند. ساخت هر کدام از این لنج‌ها مدت‌ها طول می‌کشد. حتی اجازه بازدید از کار ‏کردنشان را نیز به شما می دهند، وارد لنج شدن و باز هم دردسر، بالا رفتن حدود شش یا هفت متر نردبان، روی عرشه قدم میزنید و سکان هدایت کشتی را در دست گرفته اید، اما چه فایده؟ سکان را در دست گرفته اید آن هم در خشکی؟ بعد از شش متر بالا آمدن از نردبان؟ و شنیدن توضیحات ساخت و جنس چوب از زبان ناخدا؟ همانند همین لنج ها را چینی ها نیز با فایبرگلاس و قالب گیری می سازند، هر دو نوع این لنج ها هم بسته به اندازه بین یک و نیم تا دو میلیارد تومان قیمت دارند.

واقعا چرا بخواهید آن را ببینید؟ شاید این همه پول برای خریدن یک لنج را دارید اما در حال پرسه زدن در اینترنت و خواندن این مطلب هستید. لنج چوبی روی آب تکان زیادی نمی خورد و لنج فایبر گلاسی تکان زیادی می خورد. به هر حال ما شهر نشین ها طرفدار رودخانه وحشی عاشق تکانیم. پس زنده باد فایبرگلاس.

شش:‏ اگر قشم جزیره نبود، آن‌گاه می‌توانست یک رنگین کمان خیلی‌ بزرگ باشد.

rainbow qeshm island 300x188 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

هفت:‏ جزیر قشم دلفین نیز دارد. چرا باید آبزی ای را ببینید که اینگونه باهوش است. شاید این هوش به به دلفین کمک کند در مغزش مشغول به توطئه چینی برای خیس کردن شما و کشیدن نوک پوزه ی خاکستری اش به دستان شما باشد، آن هم با پوزخند دلفینی اش. دلفین ها در نزدیکی جزیره هنگام زندگی می کنند و وقتی آب هنوز سرما خود را داشته باشد به سطح آب می آیند. این موضوع به این معنی است که باید صبح خیلی زود برای دیدنشان بیدار شوید. آن هم در سفر. عطای دیدن دلفین ها را به لقایش ببخشید، به زودی علم آنقدر پیشرفت خواهد کرد که دلفین ها را برای خشکی آماده می سازند و مثل گربه ها در خیابان ها و سطل آشغال ها پخش می کنند.

هشت:‏ موقع شنا ممکن است دستتان با یک ماهی برخورد کند. حجم ماهی‌ها بسیار زیاد است و به نظر می‌رسد برنامه‌‍ ای برای ‏تنظیم خانواده و همچنین نزدیک نشدن به انسان‌ها نداشته باشند. به علاوه آن‌ها رنگارنگ و خسته کننده هستند، زرد، ‏آبی، طوسی، راه راه، قرمز، خال‌خالی. برای چی چند تا ماهی این قدر رنگ دارند. این چیزی نیست که به درد کسی ‏بخورد و فایده‌ای هم داشته باشد.‏

ساحل جزیره قشم 300x169 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

نه:‏ اگر در شب در جنگل‌ های حرا با قایق باشید و روی آب نور بیندازید امکان دارد قایقتان پر از ماهی شود. درست همانند ‏کارتون‌ ها، ماهی ها از آب بیرون می‌پرند و اشتباهی خودکشی می‌کنند. که مسلما دیدن این صحنه احتمالاً برای روحیه‌ -و ‏پوست – شما بد است.‏

11CNCCARP jumbo 300x140 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

‏ده:‏ جزیره قشم فاصله زمانی بسیار کمی به دیگر جزیره های زیبای خلیج همیشه فارس را دارد، اما سفر به آن جزیره‌ ها را به شما توصیه نمیکنیم زیرا نروید این جزیره‌ها بسیار کم ‏جمعیت و بکر هستند. برای مثال جزیره هرمز پر از کوه‌ های نمکی است که شکل‌ های عجیب غریبی دارند، معمار طبیعت بعضی‌ها ‏را واقعاً به قصد خلق مجسمه تراشیده و بعضی‌ها را با رنگی کمتر دیده شده رنگ آمیزی کرده. اما چه کسی از آسفالت ‏یوزر فرندلی می گذرد تا کف کفشش رنگ قرمز خاک به خود بگیرد؟ به جزیره هرمز سفر کند تا مرز آبی خلیج فارس با دریای ‏عمان را ببیند؟ که چه بشود؟ که تفاوت رنگ آب در هر دریا را ببیند؟ آخر برای چه؟ و مطمئن باشید ‏دیدن دریایی که دو رنگ شده (و جهت آب هم با تغییر رنگ عوض می‌شود) اصلاً زیبا نیست و بیش از حد بزرگش ‏می‌کنند.‏

‏یازده: ‏جزیره‌ی هنگام و آن ماسه‌ های طلایی رنگش… در مورد طلایی بودن ماسه‌ ها باید دانست که فلز طلایی در کار نیست و ارزشی ندارد اگر جز این بود که فکر نمیکنم چیزی از آن مانده بود. ‏برای چه شن باید طلایی رنگ چرا آبی یا سبز نباشد اصلا چرا باید بدرخشد و چشم را بزند.

دوازده:‏ توتیاهای لب ساحل. آه… آن‌ خارخاسک‌‎ هایی که به اندازه‌ ی یک سیب هستند، خارها این‌ موجود بزرگ‌ و ضخیم‌ است و حتی تکان هم می‌خورند. همانطور که می‌دانید دیدن یک گوله‌ ی چوبی خاردار که خارهایش را تکان می‌دهد خالی ‏از لطف است. صحبت که از پینوکیو نیست. همچنین خرچنگ‌های لب ساحل و کودکان مهربان سوغات فروش که ‏صدف‌های خیلی بزرگ و روغن‌ های درمانی خیلی عجیب دارند هم خالی از لطف است. درحالی که بعد از ظهر را ‏می‌توانید در خانه با روزنامه و تماشای سریال‌های پر محتوای ترکی بگذرانید. نه قدم زدن در ساحلی که به خاطر ‏جزر و مد، بکرترین منظره‌ی تمام عمرتان را به وجود می‌آورد. و بعد هم آن خورشید با آن غروبش که در هر کجای ایران می توان دید.‏

‏سیزده:‏ واقعا دیدن خرچنگ از نزدیک چه جذابیتی دارد؟ چه کسی دوست دارد یک خرچنگ را از نزدیک ببیند؟ آن‌ ها چنگال‌ های بزرگ و قوی دارند که ممکن است به ‏انگشت‌ های کنجکاوتان آسیب برسانند. به علاوه آن هم وقتی کج کج راه می‌روند که کاملا مسخره است و اصلاً جذاب نیست، واقعا اگر به کج کج ‏راه رفتن است، یک نمایش مد و فشن مناسب‌ تر و کم خطر تر به نظر می‌رسد.(چرا که مدل‌‎ها به انگشتان کنجکاوتان کاری ندارند).‏

مقاله‌ی مرتبط:
جزیره هرمز رنگین کمان خلیج فارس Hormuz Island

جزیره قشم خرچنگ 300x268 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

‏چهارده: قشم جزیره‌ ای است که چند بندر، چند شهر و ده‌ ها روستای گوناگون دارد. سه جزیره‌ ی دیگر در خلیج فارس بسیار ‏به قشم نزدیکند. ممکن است نتوانید تصمیم بگیرید که کدام‌ها را ببینید، کدام‌ ها را نه و شما که نمی‌خواهید سردرگم ‏شوید نشستن در خانه و تماشای تلویزیون بهترین گزینه نیست؟‏

‏پانزده:‏ دو کوهی که به موازات هم از اعماق زمین پا گرفته و بالا رفته اند و حفره‌ های داخل دیواره‌ های آن‌ ها ‏شکل‌ های عجیبی دارند…. حتی شکل صورت‌ های انسانی، این پدیده اصلا هم جذاب نیست. کوه که نباید صورتش انسانی باشد همانطور که انسان نباید صورت کوهی داشته باشد. در چاه‌کوه می‌ توانید از چاه‌ های ‏واقع در مسیر آب بنوشید. این آب در حقیقت آب نوعی قنات است که از زیر زمین بالا می‌آید. در هر صورت قنات اصلا ‏اختراع جالبی نیست و اهمیتی ندارد که‎ ‎‏ خیلی از مردم و توریست‌ها‌ از آن آب می‌خورند‎.‎‏ این آب تصفیه نشده.

یعنی ‏نیترات ندارد. و همچنین در بطری پلاستیکی با یک درب آبی نیست و رویش نوشته نشده معدنی پس نباید آن را آشامید… این چاه‌ها سال‌هاست که در چاه‌کوه قرار دارند. از سکوتی که در چاه‌کوه ‏حکمفرماست بترسید. هیچ صدایی نمی‎آید و فقط آسمان است که آن بالاست. یک نوار آبی بین دو نوار قرمز حفره ‏حفره‌ای که فقط قرار است شما را بیشتر بترسانند.

چون انگار این کوه‌ها در طول این همه سال حیات، چیزی جز عجیب ‏بودن و مرموز به نظر رسیدن و عظیم بودن را فرا نگرفته‌اند. افسانه‌ها می‌گویند چاه‌کوه جن دارد. و محلی‌ها می‌گویند ‏باور نکنید. اما کی حرف محلی‌های خونگرم و مهربان را باور می‌کند؟ بین دیواره‌ی دو کوه که کمتر از سه متر با هم ‏فاصله دارند و تا صد پا ارتفاع می‌گیرند؛ اصلاً چیز خاصی نیست. برای تماشای چاه‌کوه از شهرتان خارج نشوید و با ‏گوشی‌تان کندی کراش بازی کنید یا اخبار مربوط به جنگ و کشتار را در خبرها دنبال کنید. به علاوه اگر جن‌ها شما را ‏بدزدند چی؟ حیف نیست؟

‏شانزده:‏ جزیره قشم در حقیقت ادامه‌ی چین‌خوردگی‌های زاگرس است و در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته. و زمین شناسی هم ‏خسته کننده‌ترین و بدیهی‌ترین علم دنیاست، چون روند تولد و بلوغ کره‌ی زمین را بررسی می‌کند که در آن صحبت از ‏میلیون‌ها سال مطرح است. علاوه بر آن کره‌ای که هر روز آن را از نزدیک می‌بینیم.‏

Qeshm Island Iran 300x280 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

‏هفده:‏ قشم بازارهایی دارد که به هیچ عنوان شبیه به هیچ جای دیگری نیست.

‏هجده:‏ جنگل‌های حرا خودش یک عامل برای نیامدن به قشم است. دلیل بیرون آمدن از آب این جنگل‌ ها دلیل بر جالب بودنشان نمی‌شود، یکی از دلیل هایی که باید از دیدن این جنگل ها صرف نظر کنیم این است که این جنگل‌ها فقط در نواری دور کره‌ی زمین می‌روید به همین دلیل از دیدنشان باید چشم پوشی کرد. این نزدیک‌ ترین جنگل جهان به شما است که برای ورود به آن به قایق نیاز ‏دارید. خیلی از ماهی‌گیران لابه‌لای این جنگل ها تور می‌کارند، از جزر و مد آب استفاده کرده و صاحب کلی ماهی می شوند. یک استفاده‌ی هوشمندانه از طبیعت که ابداً جالب نیست. این تورها در گل قرار دارند، گلی که ‏علاوه بر خواص درمانی موضعی، در خود موجودی به نام گلخورک را دارد.

گلخورک ماهی‌ای است که دست دارد و ‏به مرور دو زیست شده. اجدادش از نخستین موجوداتی بودند از آب به خشکی مهاجرت کردند و آبشش‌ هایشان به شش ‏تغییر کاربری دادند. این ماهی عجیب و کوچک با دیدن شما در هنگام مد آب می‌جهد و فرار می‌کند و عملا دیدن یک ‏ماهی با آن شکل خاص در آن گل‌ها چیز جالبی را ندارد. می‌شود هنگام مد در جنگل‌های حرا قدم زد و پا بر زمین لیز ‏گذاشت و چندباری هم زمین خورد، و متاسفانه این گل آن قدر لطیف و نرم است که احتمالا ممکن است منصرفتان نکند ‏که همان موقع به خانه برگردید.

مردم قشم هنوز با دامداری و ماهی‌گیری امرار معاش می‌کنند، لابه‌لای جنگل‌های ‏حرا هنگام جزر، ماهی  های زیادی جمع می‌شود و از برگ این درخت‌ها که مانگرُو نام دارند هم برای خوراک دام استفاده ‏می‌شود. زندگی بکر و روستایی هنوز در قشم پا برجاست. و شما هم که طرفدار شماره یک اکوتوریسم نیستید، هستید؟ ‏مطمئن باشید بعد از دیدن ساده زیستی مردمان قشم، زحمت‌کش بودنشان، ساده‌گیری، مهربانی تمام‌ناشدنی، و پیوندی که ‏با ذات زندگی، طبیعت و زمین دارند، نسبت به خود احساس بدی پیدا می‌کنید. پس به قشم نروید.‏

‏نوزده:‏ اگر آسمان مهتابی باشد در دره‌ی ستارگان قشم و حفره‌هایش یک نورپردازی تمام عیار را شاهد خواهید بود، اگر آسمان ‏مهتابی نباشد، به دلیل نبودن نورهای مزاحم شهری آسمانی پر ستاره را خواهید یافت، که در آن ستاره‌های دنباله‌دار هر ‏چند ثانیه یک بار پوست آسمان را خراش می‌دهند. باور بفرمایید با دیدن ستاره‌ی دنباله‌دار هیچ آرزویی برآورده ‏نمی‌شود.‏

‏بیست:‏ شب‌ها به دشت تندیس‌ها رفتن و آسمان شب را دید زدن… می‌توانید شب را آتش روشن کنید، که در ترکیب با صدای ‏روباه و سکوت، ترکیبی بدیع تجربه شود، که البته هیچ نکته‌ای جز باز یافتن آرامش ندارد.‏

‏بیست‌ویک:‏ قشم چند سایت ژئو پارک دارد، یعنی میراث طبیعی کره‌‌‌ی زمین را در خود دارد(که احتمالاً روزی باید به میهمانان ‏فضایی نشانشان داد تا تعجب کنند). قشم یک موزه‌ی تاریخ طبیعی زنده است. گنبد نمکی، جنگل حرا، دشت ستارگان ‏و…از این جمله‌اند. اما مسئله این است که موزه‌ها چندان محبوب نیستند!‏

مقاله‌ی مرتبط:
دره ستارگان جزیره قشم Valley of the Stars Qeshm

‏بیست‌ودو:‏ پرتغالی‌ها که گوآ در هند، و ماکائو در چین تا ۱۹۷۰ در اختیارشان بود؛ قشم را هم گرفته بودند. در هرمز و قشم قلعه ‏هم ساخته بودند. پرتغالی‌‌ها فقط هنگامی که انگلیسی‌ها از بوشهر به مواضعشان حمله کردند دست از سر قشم برداشتند. ‏آثاری از قبرستان انگلیسی‌ها و کنسولگری ایشان در جزیره موجود است. مردم قشم هر چه قدر با پرتغالی‌ها دشمنی ‏داشتند ولی با انگلیسی‌ها رابطه‌ی دوستانه‌تری برقرار کردند، حتی امروز چای را در قشم با شیر می‌نوشند. سنتی تماماً ‏انگلیسی.

معلوم نیست این خارجی‌های استعمارگر و ظالم از جان این جزیره‌ی زیبا و مردم مهربان و خونگرمش چه ‏می‌خواستند، چون هیچ چیز جالبی در زیبایی، مهربانی، خونگرمی و آسمان هفت رنگ قشم نیست.

جزیره قشم Qeshm Island صدف ناشکافته خلیج فارس

جزیره قشم منطقه آزاد تجاری است. قشم جزیره ای بزرگ در استان هرمزگان در جنوب ایران در آغوش خلیج فارس قرار دارد. قشم تشکیل شده از سواحل صخره ای و کوه های آهکی می باشد.

موقعیت جغرافیایی جزیره قشم

جزیره قشم در نزدیک دهانه تنگه هرمز در خلیج فارس و در 56 درجه و 16 دقیقه طول شرقی و 26 درجه و 57 دقیقه عرض شمالی از نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد. این جزیره بزرگ‌ترین جزیره دریای فارس است و در فاصله حدود 22 کیلومتری بندرعباس، همچون نهنگی غول پیکر بر روی آب های آبی دریای فارس لمیده است. سر این نهنگ به سوی شمال و دمش به سوی جنوب باختری است.

درازای جزیره قشم حدود 115 کیلومتر و پهنایش، در پهن ترین جا از برآمدگی کرانه بندر لافت در بخش شمالی، تا برآمدگی کرانه شیب دراز در بخش جنوبی حدود 35 کیلومتر؛ و در باریک ترین جا، دماغه باسیدو (باسعیدو)، حدود 10 کیلومتر؛ و مساحت تمامی جزیره 1628 کیلومتر است.

خلیج فارس 300x200 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

تقسیم بندی کشوری قشم

جزیره قشم با سه جزیره هرمز، هنگام و لارک شهرستان قشم را در استان هرمزگان شکل می دهد. این شهرستان به دو بخش مرکزی و شباب و هفت دهستان تقسیم شده است . بندر قشم در جزیره قشم و بندر هرمز در جزیره هرمز دو شهر این شهرستان اند ، جزیره هنگام و لارک در آب های پیرامون جزیره قشم، و دهستان های سلخ (صلخ)، سوزا و دولاب در جزیره از دهستان های پنجگانه بخش شباب؛ و دهستان حومه و دهستان رمکان دو دهستان از بخش مرکزی به شمار می روند. شهر قشم مرکز بخش مرکزی و آبادی سوزا مرکز بخش شباب هستند. آباد ترین بنادر جزیره قشم، شهر بندری شم، و بنادر درگهان، لافت، باسبدو، سلخ و دیرستان هستند.

این بنادر در کرانه جنوب جزیره قرار گرفته اند. قشم و درگهان در بخش مرکزی و بنادر دیگر در بخش شباب هستند. شهر بندری قشم در دماغه شمال شرقی جزیره واقع شده است. این جزیره 9 لنگرگاه کوچک و بزرگ به سوی کرانه بندرعباس، و به اصطلاح محلی در (طرف ایران)، یعنی ساحل ایران و 5 لنگرگاه به سوی دیگر، و به اصطلاح جزیره نشینان به (سوی دریا) دارد. جزیره قشم با استان هرمزگان و جزیره های پیرامون خود و شیخ نشینان خلیج فارس و دریای عمان و بنادر آسیایی و آفریقایی از طریق این بندر ها و لنگرگاه ها ارتباط می یابد.

Sampling stations in the Coast of Qeshm Island Persian Gulf color figure available 300x174 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

راه های جزیره قشم

کوتاه ترین راهی که به شهرستان بندرعباس می پیوندد، راه ۀبی بندر لافت به (پهل) یا پل خمیر، حدود 2 کیلومتر است. فاصله آبی یبندر قشم تا بندعباس نیز حدود 22 کیلومتر است.

جزیره قشم دارای 250 کیلومتر راه آسفالت و 35 کیلومتر راه شنی است. 123 کیلومتر از راه آسفالته، راه اصلی است که از شهر قشم به سوی باختر و تا بندر باسیدو کشیده شده، و 126 کیلومتر راه فرعی است که به آبادی های مهم مانند سوزا، درگهان و لافت می پیوندد. راه های دیگری هم به آبادی های  جزیره کشیده شده اند که همه خاکی و مالرو هستند.

ferryqeshmislandiran min 300x169 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

جمعیت جزیره قشم

شمار جمعیت شهرستان قشم، بنابر سرشماری عمومی آبان 1375 شمسی، 72981 تن بوده است. از این شماره 37346 مرد (51/2 درصد) و 35635 زن (48/8 درصد) بوده اند. 18324 تن از مردم شهر قشم در شهر های بندری قشم و هرمز و 54636 تن در روستا ها و 21 تن نیز به صورت پراکنده زندگی می کردند. از جمعیت کل شهرستان 89/5 درصد بومی و 10/5 درصد غیر بومی و مهاجر بوده اند.

ferryqeshmislandiranf min 300x212 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

موقعیت طبیعی جزیره قشم Qeshm

زمین جزیره در بیشتر جاها جلگه ای و ساحلی است. جنس زمین رسی – شنی و آهکی است و به شکل نادیسی از آبرفت های دوران چهارم زمین شناسی، طاقدیس بزرگی را از سوی جنوب باختری به شمال خاوری پدید آورده است. کوه های تپه‌سان آهکی و نمکی کوتاهی جای جای در خاک جزیره برآمده اند. بلند ترین قله این کوه ها، قله کیش کوه در رشته تپه ماهرو (مَملَحه) یا نمکدان، در بخش جنوبی جزیره در 35 کیلومتری خاور بندر باسیدو است. بلندی قله را میان 350 تا 400 نوشته اند.

در جنوب شهر قشم، جایی که زمین رفته رفته جمع و انباشته می شود و تپه هایی را پدید می آورد، دشتی به درازای جدود 13 کیلومتر در باختر تپه ها در طول جزیره گسترده است. افزون بر این دشت، دشت حاصلخیز توریان است کع وسعت آن را حدود 22 کیلومتر مربع نوشته اند.

کناره خاک جزیره در بیشتر سواحل آن دندانه دار و کنگره ای است. کناره خلیج در جنوب باختری تپه پشت شهر قشم کوتاه و شنی است. از آنجا به سوی جنوب باختری و تا سر آبادی خارگو، کرانه جزیره را صخره هایی جدا از هم شکل می دهند که فضای بریدگی ها را سطوح شن پر می کنند.

مقاله‌ی مرتبط:
غار خربس جزیره قشم Kharbas Cave Qeshm

ویژگی اب و هوایی قشم 300x174 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

ویژگی های اقلیمی – آب و هوایی قشم

یکی از ویژگی های آب و هوایی جزیره، داشتن دو فصل گرم و معتدل است. فصل گرم جزیره طولانی و سخت رطوبی است. اسن فصل به مدت 8 ماه، از اواخر اسفند تا اواخر آبان طول می کشد. فصل معتدل جزیره کوتاه و دوره آن 4 ماهه، از اواخر آبان تا اواخر اسفند است. میزان رطوبت هوا در دو بخش کناره و داخل جزیره با هم فرق می کند. درجه رطوبت در سواحل دریا بسیار بالاست و هر چه به سوی داخل جزیره می رود، از شدن آن رفته رفته کاسته می شود. میزان دما در بیشتر ماه های گرم سال بالاست. درجه گرما در گرم ترین روز ها به 50 درجه و در سردترین روز ها در فصل سرما به 7 درجه سانتی گراد می رسد.

میزان بارش در جزیره اندک است و به هوای فضای دریا و منطقه پیرامون چزیره در سال بستگی دارد. در بهمن ماه معمولا بیش از ماه های دیگر سال باران می بارد. باد های باران زا بیشتر از سوی اقیانوس هند و آسمان دریای عمان می وزند و حهت وزش آنها در جزیره به سوی جنوب خاوری است.

اب و هوای قشم 300x225 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

میانگین بارش در جزیره قشم

میانگین میزان بارندگی در سال 1374 شمسی در جزیره 446/6 میلی متر گزارش شده است. به پنداشت مردم، اگر در مهر و آبان (نِمریز:نم ریز) باشد، اس سال، سالی کم باران و محصول کشاوزی اندک خواهد بود. حال اگر هوا (نَعشی) باشد و باد نعش بوزد، سالی بارانی و پر محصول خواهد بود. از ویژگی های دیگر آب و هوایی جزیره، وزش باد های به هنگام و نا به هنگام تند و میانه و ملایم در طول سال است. جهت وزش باد ها در زمستان معمولا شمالی- جنوبی و در بقیه سال از همه سو است.

این باد ها نقش موثری در تغییر آب و هوای جزیره و آرامش و آشفتگی آب دریا، و به طور کلی در روند زندگی جزیره نشینان، به خصوص دریا نوردان و ماهیگیران دارد.دانش مردم در شناخت باد ها و جهت هر باد و آگاهی از سود و زیان آن بسیار بالاست. مردم هر یک از باد ها را به لحاظ جهت وزش، نیروی وزش،کوتاهی و بلندی زمان وزش، باران زایی و خشکی، سودبخشی و زیانباری دسته بندی کرده اند. باد ایرانی، باد فارسی، باد بحری و باد نعشی از شمار باد های شناخته شده در فرهنگ عامه جزیره نشینان هستند.

0016806 هوای روزهای پایانی پاییزی جزیره قشم 300x225 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

انواع باد های جزیره قشم 

باد ایرانی: بادی است که از شمال و سوی خاک ایران (بندرعباس) در زمستان می وزد و باران‌زاست و دریا را طوفانی می کند.

باد فارسی: این باد را که (تند باد) نیز می نامند، بادی تند و طوفان زا می دانند. میگویند این باد معمولا در اواخر پاییز از سوی شمال و خاک ایران می وزد و با گرد و غبار همراه است.

باد بحری: نسیم ملایمی است که از روی دریا می گرد و هنگامی که به فضای جزیره میرسد، هوا را خنک می کند. زمان وزش این باد کوتاه است.

باد نعشی: بادی است که از سوی ستاره نعش و از شمال خاوری به سوی جنوب باختری می وزد.بادی نیرومند و زیانبار برای کشتیان و ماهیگیران است.

qeshm weather  300x215 - جزیره قشم Qeshm island راهنمای سفر و رزرو تور

پوشش گیاهی جزیره قشم

موقعیت طبیعی – اقلیمی و آب و هوایی و زمین های آهکی جزیره، خاک قشم را از داشتن پوشش گیاهی کافی باز داشته است. زمین های جزیره یا لخت و عریانند و یا پوشش گیاهی تنکی دارند. پوشش گیاهی زمین های شمال خاوری و دشت توریان بیش از زمین های بخش های جزیره چشم گیر است.

رستنی های این جزیره بیشتر بومی اند. مهم ترین درختان و درختچه هایی که در آن روییده اند کهور، کنار، نخل وحشی،گز، کرت، حرا، خرزهره، انبو یا انبوک، لور یا لول (انجیر معابد)، خرگ، شیرشک، پنیرک، تورشک، اسپهوش، آویشن،کاشنی، تخم شربتی و بارهنگ هستند.

حرا، گیاهی است همیشه سبز که در مناطق باتلاقی جزیره و بیشتر در باتلاق های نزدیک کناره شمال باختری قشم، در نزدیک یندر لافت، می روید. گستره ای در حدود 6 هزار هکتار در فضایی میان شمال جزیره و بندر خمیر را درختجه حرا پر کرده است.

برخی از رستنی ها، مانند انبو، کنار، برزک، بارهنگ، اسپهوش، تخم شربتی، و کاسنی ارزش طبی بهداشتی و صنعتی دارند. مردم بومی برگ و میوه و پوست این گیاهان را در درمان برخی از بیماری ها و بهداشت تن به کار می برند. مردم در بخش هایی از جزیره که زمین هاکی رسی – شنی دارد، زراعت و نخلکاری و باغداری می کنند، و در بخش هایی که زمین پوشش گیاهی دارد دام میچرانند.

جانوران و پرندگان قشم

جانوران و پرندگان جزیره را می توان به دو دسته وحشی و اهلی تقسیم کرد. بز، خرگوش، روباه، شغال، آهو و جوجه تیغی از جانوران وحشی بیابانی و کوهی جزیره هستند. بز در کوه ها و تپه های جزیره و روباه در پیرامون روستاها پراکنده اند. سدید السلطنه درباره روباه های لافت مینویسد: این روباه ها را شکار می کنند و پوست آنها رابه هندی ها می فروشند.

جزیره دارای دو دسته پرنده بومی و مهاجر است. این پرندگان از خانواده های گوناگون هستند. پرنده مهاحر فصلی به صورت جمعی در آسمان جزیره آشکار می شوند. گنجشک، کاکا یوسف، قمری،قناری، حاجی کرتو،کلاغ، باز، کبک و کبوتر چاهی از جمله پرندگانی هستند که مردم با آنها آشنایی دارند. کبک و کبوتر جاهی بیشتر در کوه های جزیره به سر می برند.

دریای پیرامون جزیره دارای انواع جانوران دریایی و ماهی خوراکی و غیر خوراکی و آسیب رسان، و پرندگان دریایی است. انواه کوسه به خصوص کولی کر و کررابو؛ ماهی های آسیب رسان مانند کروسک، مارماهی و پو؛ و ماهی های خوراکی مانند سرخو، سنگسر، چغوک، حلوا سفید و سیاه، خنو، دخت ناخدا، زرده، سفید ماهی و ده ها نوع ماهی دیگر در این دریا می زیند.

از پرندگان دریایی می توان به بوتیمار، حواصیل، سلیم خرچنگ خوار، آبچلیک، پیلکان، عقاب ماهیگیر، سالوک سرخ دریایی، صدف خوار، و پرنده ماهی خوار و چند نوع پرنده دیگر یاد کرد.

کان ها: در جزیره چند کان نمک، سنگ لاشه و گاز هستند. سنگ لاشه و گاز در پرامون آبادی ها به فراوانی یافت می شوند و ارزش صنعتی دارند. کان گاز در نزدیک روستاهای گورزین و سلخ، و سنگ لاشه در دو فرسخی باختر شهر قشم و در روستاهای طبل و سلخ بیشتر از جا های دیگر است. در جنوب حزیره یک کان نمکی در کوه بلند نمکدان است. در پیرامون برهی از آبادی ها مانند گوران و غیل، کانهای نمک متلبور و آهن و سرب وجود دارند. در خاور روستای کانی، یگ کان نمک آبی هست که به نمک قشم شهرت دارد. 15% این نمک مصرف خوراکی دارد و 85% درصد هم مصرف صنعتی.