جزیره لارک در تنگه هرمز، افسانه‌ای حقیقی در آب‌های خلیج فارس است که گنجینه‌ی این خلیج را کامل کرده است. برای آشنایی با این جواهر خلیج، با قشمرو همراه شوید.خلیج فارس جزایر زیادی دارد که بسیاری از آن‌ها خالی از سکنه هستند. از بین جزایر دارای سکنه ایران، جزیره لارک کمتر شناخته شده است. دلیل آن هم قرار گرفتن این جزیره در کنار دو جزیره محبوب گردشگری یعنی هرمز و قشم در استان هرمزگان است که بیشتر توجه‌ها را به سمت خود جلب کرده‌اند. هر چند امروزه این جزیره بیشتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. دلیل آن هم انتخاب یک عکس از سواحل زیبای این جزیره در شب در بین عکس‌های منتخب سال ۲۰۱۵ مجله‌ی معتبر نشنال جئوگرافی بود که باعث شهرت بیشتر این جزیره در بین گردشگران خارجی و حتی گردشگران ایرانی شده است.

همه چیز درباره جزیره لارک

جزیره لارک در شرق جزیره قشم و در مدخل تنگه هرمز(جایی که روزانه کشتی های بسیار بزرگ از کنار آن می گذرند) رو به روی بندرعباس قرار دارد و فاصله آن با قشم ۱۶ کیلومتر ، با جزیره هنگام ۵۱ کیلومتر، با جزیره هرمز ۲۲ کیلومتر ، با تنب ۱۲۶ کیلومتر و با بندرعباس ۳۱ کیلومتر است.این جزیره با ۷۷ کیلومتر مربع مساحت از کوه های آتشفشان مخروطی شکل تشکیل شده است و بلندترین نقطه آن ۱۳۸متر از سطح دریا ارتفاع دارد.اکثر مردم این جزیره به صید و صیادی به وسیله ۷۰ فروند قایق و ۳ فروند لنج اشتغال دارند. آب و هوای این جزیره گرم ومرطوب است. حدود ۶ ماه از سال هوا به شدت گرم و مرطوب و در ۶ ماه دوم هوا معتدل است. زبان مردم این منطقه عربی و فارسی با لهجه ای خاص است. در جزیره لارک کشاورزی انجام نمی شود اما دامداری به صورت سنتی وجود دارد که بیش از ۳۰۰ راس دام از نوع بز آنجا نگهداری می شود و علاوه بر آن ۷۰ راس آهو و تعداد زیادی خرگوش نیز در لارک وجود دارد.

آب مصرفی جزیره از طریق کشتی هفته ای ۲ بار از بندرعباس تامین می شود و برق جزیره نیز به وسیله ۲ موتور برقی که به میزان ۵/۱ مگا وات آبی قدرت دارد ، تولید می شود. در این جزیره یک قلعه پرتغالی وجود دارد. همچنین آثاری از تلگرافخانه کمپانی هند شرقی در نقطه ای موسوم به “مرنه” در جزیره وجود دارد. آنچه در لارک از نقطه نظر مدنیت قابل توجه است آتشدان های سفالی از گل پخته است که به صورت گلدان های کوچک بر روی مقابر نو مردگان و جوانمردگان می گذارند و در آن آتش با ذغال افروخته ریخته و به آن کندر و اسپند اضافه کرده وشب های جمعه بر سر گور مردگان قرار می دهند. از نظر زمین‌شناسی این جزیره از تنوع زیادی برخوردار است. جزیره لارک گنبد نمكی است كه در اواخر دوران سوم زمین‌شناسی به وجود آمده است. رسوبات حواشی گنبد دارای چینه بندی متقاطع با زاویه بیش از ۳۰ درجه گواه بر رسوب ماسه‌های ساحلی و تاثیر عمده باد شمال در رسوب‌گذاری این نوع رسوبات است.

53056429 1195403007332943 3678100570443950902 n 300x256 - جزیره لارک مروارید بکر خلیج فارس Larak Island

جزیره لارک در طول تاریخ

جزیره لارک از قرن شانزدهم میلادی به بعد مدتی در تصرف هلندی‌ها، پرتغالی‌ها و انگلیسی‌ها بوده و تاسیسات، قلعه‌ها نظامی با تجهیزات توپ و برج‌های دیده‌بانی هنوز در جزیره لارک به چشم می‌خورد که حکایت از اهمیت این جزیره در گذشته دارد. این جزیره در زمان سلطنت شاه عباس هم‌زمان با تصرف سایر جزایر تنگه هرمز تحت تسلط دولت ایران درآمد. در قرن هجدهم میلادی ناحیه تنگه هرمز و جزایر آن بیشتر مورد توجه اعراب عمان و مسقط بخصوص اعراب جواسم بود.

این توجه بیشتر در مورد جزایر تنگه هرمز و به ویژه جزایر لارک، هنگام، هرمز و قشم بود. به سبب نزدیکی آن‌ها به عمان و همچنین به مناسبت واقع بودن آن‌ها در ورودی تنگه هرمز اهمیت بسیاری داشت و چون بندرعباس هم در همین ناحیه واقع شده بود، در دست داشتن آن برای حفظ تنگه هرمز لازم بود.
درباره قدمت این جزیره متون تاریخی مختلفی وجود دارد، نئارک تاریخ‌نگار معروف مقدونیه‌ای درباره لارک می‌گوید:
بعد از چند روز کشتیرانی از جزیره کیش به جزیره خالی از سکنه رسیدند که موسوم به ارقانا (لارک) بود.

سدید،‌گردشگر دوران قاجار درباره این جزیره گزارش می‌دهد:
قلعه‌ای محکم در جزیره لارک موجود است که می‌گویند بانی‌اش نادرشاه است (امروزه مشخص شده که متعلق به پرتغالی‌ها و مربوط به دوران صفوی است). اکنون در آن قلعه دویست خانوار ساکن و ماهیگیر هستند و معدودی نخل دارند و آب چاه شیرین و گوارا و برکه آب بارش نیز دارند. جزیره لارک دو آبادی دارد که یکی از آن‌ها تیاب است که یک صد تن جمعیت دارد و زبان مخصوصی دارند که ریشه آن فارسی است. دوم کوه بالا که آن نزدیک به یک‌صد تن جمعیت دارد و به زبان فارسی سخن می‌گویند. در این جزیره زراعت نمی‌شود ولی برای ماهیگیری مناسب است و به حد وفور ماهی صید می‌شود و همه روز به بندرعباس و جزایر دیگر حمل می‌شود.

مقاله‌ی مرتبط:
درگهان قلب خرید قشم port of dargahan qeshm

eda90a0d 50db 4507 86e9 96193d18f8b9 300x225 - جزیره لارک مروارید بکر خلیج فارس Larak Island

جاذبه‌های فرهنگی،‌ تاریخی و طبیعی لارک

1- قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی‌ها در زمان صفویه و هنگام کنترل پرتغالی‌ها بر خلیج فارس ساخته شده و از نظر تاریخی با قلعه پرتغالی‌های هرمز و قشم هم‌دوره هستند. این قلعه که از ملات ساروج، سنگ‌های مرجانی و دریایی ساخته شده از بناهای مهم شهر است که در گذشته توجه زیادی به آن می‌شد، اما الان به حال خود رها شده است. قلعه جزیره لارک از بعد از قلعه جزیره هرمز بزرگ‌ترین قلعه پرتغالی‌ها در خلیج فارس است و به دلیل ستون‌های چوبی‌ای که داشته همچنان پابرجا مانده است.

2-شب‌های کهکشانی جزیره

پلانکتون‌ها  که از دسته‌ی آغازیان هستند، در آب‌‎های جزیره زندگی می‌کنند و تجمع تعداد بالایی از آن‌ها خاصیت خوش‌رنگی دارد. برخورد آب‌های حاوی این پلانکتون‌ها با ساحل یا پاهای رهگذران، انعکاس آبی‌رنگی را پدید می‌آورد. برای تماشای این کهکشان دریایی، باید شانس این را داشته باشید که آب‌هایی آرام و بدون موج منتظرتان باشد. نمایان شدن این فضایی رویایی شما را شگفت‌زده خواهد کرد و حتماً فرصت عکاسی را از دست نخواهید داد.

3- برج فانوس دریایی

حدود کمتر از ۴ کیلومتری از بخش شهری جزیره، برج فانوس دریایی در کنار ساحل وجود دارد که از دوردست هم به راحتی قابل دیدن است

زبان و گویش

گویش کُمزاری یا لارکی یکی از گویش‌ها از زبان های ایرانی از گروه جنوب غربی است که در ایران در جزیره لارک بدان سخن می‌رانند. کمزاری همچنین در روستای کمراز ، شهر خصب و دبا در شبه جزیره مستدم (کرانه جنوبی تنگه هرمز – روبروی بندرعباس ) درعمان نیز صحبت می‌شود. در لارک این زبان هنوز فرم اصلی خود حفظ نموده ولی در کمزار، خصب و دبا بعلت گستردگی استفاده از زبان عربی در اداره‌ها، مدرسه‌ها و رادیو تلویزیون، در کمزاری تعداد زیادی واژه عربی وارد شده‌است.

در مسندم گویشوران آن ایرانی‏تباران ساحل‏نشین طایفه شحوح هستند.

مالچانووا زبان شناس معاصر بنیاد (موسسه) زبانشناسی فرهنگستان روسیه، عقیده دارد که کمزاری یکی از لهجه‌های اچمی است. با این حال کومزاری شباهت‌های زیادی نیز با گویش مینابی دارد. از دیگر ویژگی‌های کمزاری این است که برای سخنوران به گویش لری قابل فهم می‌باشد.(شاید به همین دلیل باشد که در اتنولوگ کمزاری شاخه‌ای از لری دانسته شده.

در گستره پراکندگی کمزاری در عمان عربی زبان رسمی است. ارتباط مستمر ایرانیان کُمزاری با عرب‏ها در عمان پیدایش مجموعه‌ای (بیش از ۳۰ درصد) از واژه‌های عربی در واژگان کمزاری و نیز پدیده تداخل آوایی (بیشکار از واژه کهن‏تر «پیشکار»، حین از واژه کهن‏تر «آهن» و غیره) در آواهای آن را سبب شد. در نحو کمزاری همانندی‌هایی با زبان عربی دیده می‏شود که احتمالاً به سبب رشد همگرایی این زبان‏ها است. مانند ساختارهایی با معنی «داشتن» با حرف اضافه حالت بایی: وای مه («با من») «من دارم»، مقایسه با: عربی مَعَهُ «با او» و نیز در ترکیب صفت و موصوف که در زبان عربی، صفت از لحاظ شمار و معرفه یا نکره بودن با اسم مطابقت می‏کند.

از ویژگی‏های آوایی کمزاری وجود ح حلقی و دال و ر برگشته است، که متأثر از زبان‏های خارجی (عربی، اردو) است. پدیده خاص آوایی کمزاری «ر» شدگی است، مانند: دور برای «دود»، و کرام برای «کدام» در حوزه هم‌خوان‌ها این زبان ویژگی‏های تاریخی زبان‏های ایرانی جنوب غربی را نمایان می‏سازد هم‌چون «دانستن» و «پسر» و نه «زانستن» و «پور» که از واژه‌های شمال غربی است

عناصر زبان فارسی در لارکی زیاد یافت می‌شوند ولی بعضی کمی تغییر شکل داده‌اند مانند: خانه = خانوغو، مرد = مردوکو

چند جمله کوتاه به زبان لارکی:

 • پ گییا تای ؟ = از کجا می‌آیید ؟
 • کییا تو خوری ؟ چه می‌خورید ؟
 • بپ تو گییا هه ؟ = پدرت کجاست ؟
 • مَ تو خاووم = من می‌خوابم.
 • مَ تو گوم = من می‌گویم.
 • مَ تو خوروم = من می‌خورم

دستور زبان [ویرایش]

کومزاری بسیاری از خواص زبان‌های کهن ایران را تاکنون محفوظ داشته، مانند صرف نام‌ها در حالت‌های هفت‌گانه و به کار بردن پیشوندهای متعدد برای فعل‌ها.

 • ضمیرها شخصی
مفرد جمع
اول شخص مَی‌اَم mæɪ æm ماهِم mɑːhem
دوم شخص تُوی toviː شومائه ʃumɑː ə
سوم شخص ییهه jiːhe یِهن jehen

در گفتگوهای روزمره معمولاً مَ mæɪ æm، تُو toviː و یِ je برای من، تو، او بکار می‌رود.

مقاله‌ی مرتبط:
غار خربس جزیره قشم Kharbas Cave Qeshm

 

images 2 - جزیره لارک مروارید بکر خلیج فارس Larak Island

در نوشته های مختلف پیرامون زبانهای جنوب ایران همیشه اشاره کوتاهی می شود به زبان کمزاری و اینکه ، در شمال کشور عمان در منطقه مسندام ( جنوب تنگه هرمز ) این زبان ، زبان رسمی قبیله شیهو می باشد.

برت رام تو ماس یکی از کا گزاران دولت انگلیس در خاور میانه که چند سالی هم در عمان ماموریت داشت در مسافرت خود به منطقه کمزار و خصب با زبان جدیدی اشنا گردید که هیچ شباهتی به زبان عربی که زبان رایج در عمان بود ، نداشت. برت رام تو ماس ضمن تحقیق خود متو حه گردید که عناصر زبانهای ایرانی دراین زبان خیلی بیشتر است تا عنصرهای عربی ، این مسله برای او انقدر جالب بود که به مطالعه بیشتری پیرامون زبان جدید پرداخت و به ابن نتیجه رسید که زبان مورد استفاده ساکنین کمزار و خصب و دبا ، یکی از شاخهای زبان ایرانی بوده و در گروه زبانهای جنوب غربی ایران جا دارد. برت رام تو ماس در سال ۱۹۳۰ کتابی انتشار داد که در صفحه ۷۹۹ کتاب می گوید کمزاری لهجه ( زبان) یکی از قبایل عرب منطقه بنام شیهو می باشد . بعد از این تاریخ ما شاهد حضور زبان کمزاری در تمامی نوشتهای مربوط به زبان شناسی منطقه هستیم . گر چه در استان هرمزگان این زبان را به عنوان زبان لارکی می شناسند ولی هیچ نوشته کاملی در معرفی و فرم بندی این زبان نداشته ایم.

در مجموع حدود ۱۰ هزار نفر در منطقه مسندام (عمان) و تمامی اهالی بومی جزیره لارک به این زبان تکلم می کنند . در لارک این زبان هنوز فرم اصلی خود حفظ نموده ولی در کمزار ، خصب و دبا بعلت گستردگی استفاده از زبان عربی در ادارات ، مدارس و رادیو تلویزیون، نسل جوان بیشتر گرایش به زبان عربی پیدا نموده و در حال حاضر کلمات عربی حدود ۴۰ ٪ زبان کمزاری منطقه مسندام تشکیل می دهد ولی در جزیره لارک کلمات و عناصر ایرانی این زبان کماکان به همان شکل حفظ گردیده اند.

بعد از انقلاب بعلت بعضی محدودیتها فرهنگی تعداد زیادی از اهالی لارک به امارات متحده عربی و عمان مهاجرت نموده اند زبان لارکی با لهحه مینابی و بلوچی مکرانی کمی نقاط مشترک دارد و همینطور با زبان لارستانی ولی گرایش اصلی این زبان به داخل ایران بخصوص به زبان لری و کردی بیشتر است و حتی بعضی کلمات به همان معنی و تلفظ بکار برده می شوند.

مانند / قززان=دیگ – /خوو ا = نمک در زبان کردی ( در اوزی درواژه خادونٍ =شور )

عناصر زبان فارسی در لارکی زیاد یافت می شوند ولی بعضی کمی تعغیر شکل داده اند مانند خانه = خانوغو – مرد = مرکو

چند جمله کوتاه به زبان لارکی پ گییا تای ؟ = از کجا می ایبد ؟ چه تو خوری ؟ = چه می خورید ؟

بپ تو گییا هه ؟ = پدرت کحاست م تو خاووم = من می خوابم م تو گوم = من می گویم م تو خوروم = من می خورم

خوابیدن، گفتن و خوردن در بالا با پیشوند ( تو ۹و پسوند و(م) تعغیر شکل داده اند .

زبان لارکی ( کمزاری) با بندری هرمزگان نقاط مشترک زیادی دارند و از هم تاثیر گرفته اند وبیشتر لارکیها ( لارک شهری* )بندری راحت می فهمند و گپ می زنند .

سایت های غواصی جزیره لارک

غواصی در آب‌های ساحل لارک را می‌توانیم به عنوان تجربه‌ای ناب در سفرنامه‌های خود داشته باشیم که اغلب از سوی مدارس غواصی قشم و بندرعباس هماهنگ و اجرا می‌شود. این ساحل از عمق 2 تا 33 متری با شیب ملایم و با انواع موجودات زیبای دریایی همچون مرجان‌ها، ماهی‌های آکواریومی و شقایق دریایی پذیرای مشتاقان این زیبایی‌ها است.

برحی از سایتهای غواصی جزیره لارک

1-کشتی سوخته

 1. موقعیت سایت کشتی سوخته در جنوب جزیره قشم و فی ما بین جزیره لارک و قشم می باشد.
 2. عمق سایت غواصی: بین28 تا 40 متر
 3. میدان دید: بین 3 تا 6 متر
 4. وضعیت جریان آب: جریان متوسط
 5. گونه آبزیان: شیر ماهی، باراکودا، ماهی شهری، هامور، جاش، مار ماهی، گیش

ds larak 2 300x225 - جزیره لارک مروارید بکر خلیج فارس Larak Island

2-کشتی مغروق سوپر تانکر

 1. موقعیت سایت نفت کش غرق شده در غرب جزیره لارک است. این مغروق یک نفتکش بزرگ به طول 458 متر است که در زمان جنگ ایران و عراق مورد حمله قرار گرفت و غرق شد. اکنون این نفتکش بر بستر دریا آرمیده و تبدیل به مکانی امن برای زندگی بسیاری از آبزیان گردیده است.
 2. این کشتی یکی از بزرگترین کشتی های ساخته شده در دنیا و یکی از بزرگترین نفتکش های مغروق جهان است.
 3. عمق سایت غواصی: بیت 12 تا 30 متر
 4. غواصی: بیت 12 تا 30 متر
 5. میدان دید: بین 5 تا 8 متر
 6. وضعیت جریان آب: جریان متوسط
 7. گونه آبزیان: پروانه ماهیان، فرشته ماهیان، هامور، طوطی ماهی، جعبه ماهی، ماشه ماهی، آنجل، شیر ماهی، باراکودا، گیش، مار ماهی، مقوا، آژدرماهیان، ماهی شهری، صدف های بزرگ

diving school abkavan 3 300x225 - جزیره لارک مروارید بکر خلیج فارس Larak Island

3- لنچ مغروق خلیفه

 1. موقعیت سایت لنچ غرق شده در شرق جزیره لارک است.
 2. عمق سایت غواصی: بین 25 تا 40 متر
 3. میدان دید: بین 5 تا 10 متر
 4. وضعیت جریان آب: جریان متوسط
 5. گونه آبزیان: شیر ماهی، باراکودا، ماهی شهری، هامور، جاش، مار ماهی، گیش

ds larak 3 300x225 - جزیره لارک مروارید بکر خلیج فارس Larak Island

4- بارج

 1. موقعیت سایت در غرب جزیره لارک و در نزدیکی ساحل می باشد. در این مکان یک بارج غرق شده است که بقایای آن تبدیل به مکانی امن برای آبزیان شده است. همچنین در این مکان ریف های مرجانی بزرگ از نوع شاخ گوزنی به وفور مشاهده می شود.
 2. عمق سایت غواصی: بین 5 تا 8 متر
 3. میدان دید: بین 10 تا 15 متر
 4. وضعیت جریان آب: آرام و ملایم
 5. گونه آبزیان: پرواننه ماهیان، فرشته ماهیان، هامور، طوطی ماهی، جعبه ماهی، ماشه ماهی، آنجل، گیش، مار ماهی، اژدر ماهیان، ماهی شهری، صدف های بزرگ، پافر، لابستر، لاکپشت، سفره ماهی، جراح ماهی، انواع خرچنگ

ds larak 4 300x225 - جزیره لارک مروارید بکر خلیج فارس Larak Island

5-ساحل نقره ای

 1. موقعیت سایت در شمال غربی جزیره لارک قرار دارد. ساحل این منطقه بدلیل وجود شن های نقره ای بسیار زیبا به ساحل نقره ای معروف است. ریف مرجانی بزرگی در جلوی این ساحل قرار دارد.
 2. عمق سایت: بین 3 تا 6 متر
 3. میدان دید: بین 5 تا 10 متر
 4. وضعیت جریان آب: آرام و ملایم
 5. گونه آبزیان : پروانه ماهیان، فرشته ماهیان، هامور، طوطی ماهی، جعبه ماهی، ماشه ماهی، آنجل، اسکات، ساردین، سفره ماهی، بز ماهی، ملوان، صدف های زیبا چینین

6- فانوس دریایی

 1. موقعیت سایت در دماغه شمالی جزیره لارک می باشد که در این مکان یک فانوس دریایی در ساحل قرار دارد. در کنار ساحل ریف های مرجانی بسیاری وجود دارد. همچنین تخته سنگهای بزرگی درون آب نیز وجود دارند. بستر این مکان دارای شیب نسبتا تندی به سمت دریا بوده و تا عمق 28 متری ادامه پیدا می کند
 2. عمق سایت: بین 3 تا 28 متر
 3. میدان دید: بین 5 تا 10 متر
 4. وضعیت جریان آب: دارای کمی جریان
 5. گونه آبزیان : پروانه ماهیان، فرشته ماهیان، هامور، طوطی ماهی، جعبه ماهی، ماشه ماهی، آنجل، اسکات، ساردین، سفره ماهی، بز ماهی، ملوان، صدف های زیبا

ds larak 6 300x225 - جزیره لارک مروارید بکر خلیج فارس Larak Island

7-ناوچه جنگی سوخته

 1. موقعیت این سایت در شمال غربی جزیره لارک می باشد.
 2. عمق سایت غواصی: بین 3 تا 6 متر
 3. میدان دید: بین 5 تا 10 متر
 4. وضعیت جریان آب: آرام و ملایم
 5. گونه آبزیان: پروانه ماهیان، فرشته ماهیان، هامور، طوطی ماهی، جعبه ماهی، ماشه ماهی، آنجل، اسکات، ساردین، سفره ماهی، بز ماهی، ملوان، صدف های زیبا، نودی برنج، خفاش ماهی

ds larak 7 300x225 - جزیره لارک مروارید بکر خلیج فارس Larak Island

8- ریف مرجانی پله ای

 1. موقعیت سایت در غرب جزیره لارک و در راستای مغروق سوپر تانکر قرار دارد. ریف مرجانی در راستای ساحل جزیره کشیده شده و از دو ردیف به صورت پله ای تشکیل سده است.
 2. عمق سایت غواصی: بین 6 تا 12 متر
 3. میدان دید: بین 5 تا 10 متر
 4. وضعیت جریان آب: آرام و ملایم
 5. گونه آبزیان: پروانه ماهیان، فرشته ماهیان، هامور، طوطی ماهی، جعبه ماهی، ماشه ماهی، آنجل، اسکات، ساردین، سفره ماهی، بز ماهی، ملوان، صدف های زیبا، دلقک ماهی، لابستر

ds larak 8 300x225 - جزیره لارک مروارید بکر خلیج فارس Larak Island

آب‌ و هوای جزیره لارک

لارک هم مثل دیگر نقاط جنوب ایران هوایی گرم و مرطوب دارد، هوایی که ۶ ماه از سال به شدت گرم و ۶ ماه دیگر معتدل است. برای همین بهترین زمان برای بازدید از جزیره به مانند سایر جزیره‌های جنوبی ایران، فصل پاییز و به ویژه زمستان است.

مقاله‌ی مرتبط:
تنگه چاهکوه جزیره قشم Chahkooh Canyon Qeshm

55947328 523722374823326 7558916709612627753 n 300x157 - جزیره لارک مروارید بکر خلیج فارس Larak Island

راه های دسترسی به لارک

از دو اسکله قشم می توان به لارک رسید. راه اول و مطمئن تر، از اسکله شهید ذاکری قشم با تندرو است و راه دوم با قایق های موتوری از اسکله دوحه قشم. فاصله دریایی از جزیره قشم تا لارک ۱۰ کیلومتر است. و به لحاظ تقسیمات اداری کشوری زیر مجموعه هرمز محسوب می شود. همچنین می توانید با استفاده از قایق هم از سمت بندرعباس به لارک بیایید.

ساحل لارک کاملا دست نخورده است، اما با این حال نزدیک به هفت هزار گردشگر را جذب کرده است. لارک فاقد امکانات مسکونی برای گردشگران است و لذا معمولا به صورت نیمروزی به آن جا سفر می کنند.

خلوتی، پاکیزگی، و ساحل ترتمیز مناسب شنا عامل جذب شدن به لارک است. اگر می خواهید مدتی در آرامش باشید و از طبیعت بکر لذت ببرید، حتما گذری به لارک داشته باشید.

636927347409348291marjan 300x292 - جزیره لارک مروارید بکر خلیج فارس Larak Island

از دیگر جاذبه های جزیره قشم