هرمزگان، جنوب ایران سرشار از شگفتی و پدیده های طبیعی است یکی دیگر از دیدنی های جذاب این منطقه را می توان جزیره ای که بهشت دریایی نامیده شده نام برد درست است جزیره هنگام بهشت دریایی جنوب ایران می باشد. فاصله جزیره هنگام تا قشم کم است و همین دلیل مسافران را وسوسه به سفر به این جزیره می کند.

چون و چرا سفر به جزیره هنگام؟


  • جزیره هنگام یکی از دیدنی ترین جزایر خلیج فارس است.
  • این جزیره در ایام خاصی از سال میزبان دلفین های زیبا و تماشایی می شود.
  • چهره بومی هنگام و پررنگ بودن سنت ها در آن از جمله جاذبه های محبوبش به شمار می روند.
  • در جزیره هنگام یکی از زیباترین و سنتی ترین بازارهای ایران را می بینید.
  • در آب های شفاف هنگام می توانید تماشاگر ماهیان و آبزیان باشید.
  • تماشای خرچنگ ها از نزدیک تجربه ای است که در هنگام نصیب تان می شود.
  • در جزیره هنگام می توانید خاردم مصری و جبیرها را نیز ببینید.
  • برای رسیدن به هنگام باید سوار قایق شوید و یک قایق سواری جذاب را در آب های خلیج فارس تجربه می کنید.

hengam island beach 300x172 - جزیره هنگام بهشت دریایی جنوب Hengam Island

آشنایی با جزیره هنگام | بهشتی در خلیج فارس

هِنگام، نام جزیره ای کوچک در خلیج فارس است که در دو کیلومتری جنوب شرقی جزیره قشم قرار دارد. این جزیره با 9 کیلومتر طول و شش کیلومتر عرض، وسعتی حدود 33.6 کیلومتر مربع دارد و ساختار آن به شکل یک مخروط ناقص به نظر می رسد. همین جزیره کوچک با ظاهری کاملا ساده، به بهترین شکل از شما میزبانی می کند و خوش ترین لحظات عمرتان را رقم می زند. اولین خوشگذرانی شما در این سفر، قایق سواری در میان آب های خلیج فارس است و خاطره سازی از همان ابتدای راه آغاز می شود.

جزیره هنگام سه روستا را در خود جای داده که عبارتند از: هنگام قدیم یا کهنه، هنگام نو یا جدید (ماشی) و غیل. کوه ناکس با 106 متر ارتفاع بلندترین نقطه این جزیره محسوب می شود. طولانی‌ترین قطر جزیره نیز به طول 9 کیلومتر از روستای هنگام کهنه تا روستای هنگام جدید است و کوتاه ترین قطر جزیره نیز 5 کیلومتر طول دارد.

در این جزیره خبری از هیاهو نیست، خیابانی وجود ندارد و ماشینی تردد نمی کند. مردم مهربان، ساده و آرامند و رسم مهمان نوازی را به بهترین شکل به جای می آورند. همه چیز در اینجا آماده است تا آرامش را تجربه و به یاد ماندنی ترین خاطرات تان را خلق کنید.

absolutely the best part 300x169 - جزیره هنگام بهشت دریایی جنوب Hengam Island

دیدنی های جزیره هنگام

هنگام سرزمین بسیار کوچکی است که دنیایی متفاوت را پیش روی تان قرار می دهد؛ فقط باید بدانید که در این جزیره به سراغ کدام دیدنی ها و تفریحات بروید. در ادامه به شما می گوییم که چه چیزهایی در این جزیره انتظارتان را می کشند.

1- ساحل زیبای هنگام

هیچ چیز بهتر از این نیست که دقایقی را در کنار خلیج همیشه فارس سپری کنی و رقص امواجش را به تماشا بنشینی. هنگام از هر سو با این پهنه نیلگون و زیبا احاطه شده و هر تکه از آن به شکلی خاص جلوه می کند. طول نوار ساحلی هنگام، 50 کیلومتر است و در هر قدم، تصویری متفاوت از دریا را خوهید دید. می توانید به سراغ سواحل صخره ای بروید و یا سواحل شنی آن را انتخاب کنید؛ در هر صورت با دیدن شکوه امواج خلیج فارس غرق تماشا می شوید.

2- ساحل نقره ای هنگام

حساب ساحل نقره ای هنگام از همه سواحل ایران سواست به همین خاطر به عنوان موردی کاملا مجزا از سایر سواحل از آن نام می بریم. در این ساحل ذراتی از نوعی کانیِ براق به چشم می‌ خورد که در میان ماسه ها جا خوش کرده اند و جلوه ای درخشان به ساحل داده اند.

مقاله‌ی مرتبط:
جزیره لارک مروارید بکر خلیج فارس Larak Island

بسیاری از گردشگران راه زیادی را می پیمایند تا دقایقی کوتاه را در این ساحل بگذرانند و از درخشش آن لذت ببرند. البته خیلی به اینکه بتوانید قدم در ساحل نقره ای بگذارید، دل خوش نباشید چرا که ممکن است مانع ورود شما به این قسمت از جزیره شوند.

در پی آسیب هایی که چند سال گذشته به خاطر برداشتن خاک توسط گردشگران به این ساحل وارد آمده، محدودیت هایی برای ورود به آن وجود دارد. اگر از تورهای گردشگری مستقر در جزیره قشم و بندر کندالو، استفاده کنید، می توانید سوار بر قایق از کنار این ساحل زیبا عبور کنید و شاهد دلبری آن باشید. برای استفاده از این تورها، احتیاجی به پرداخت هزینه اضافی نیست؛ در واقع با خرید بلیط قایق کندالو- هنگام، قایقرانان با مهربانی هر آنچه را که می توانند نشان تان داده تا گردشی خاطره انگیز را برای تان رقم بزنند.

3- ساحل درخشان هنگام

در زمان های خاصی از سال، شب ها ساحل جزیره هنگام چهره ای جادویی به خود می گیرد و آب در آن به رنگ آبی درخشان در می آید. چنین پدیده ای که در سواحل مالدیو و کالیفرنیا و دیگر نقاط دنیا هم رخ می دهد، ناشی از فیتوپلانکتون‌های دریایی است. این آبزیان ریز، وقتی در شرایط ناآرام قرار گیرند از خود نور ساطع می‌کنند و باعث می شوند که موج‌ها و ماسه‌های ساحل نیز به شکلی درخشنده به نظر برسند.

4- حیات وحش 

اگر فکر می کنید که هنگام به واسطه محصور بودن در آب نمی تواند پاسخگوی دوستداران حیات وحش باشد، کاملا در اشتباهید، در این جزیره و حوالی آن می توانید از تماشای جانداران زیر لذت ببرید:

4-دلفین های هنگام

با فرارسیدن پاییز، آب های خلیج فارس مهمانان تازه ای را میزبانی می کنند. در اواسط این فصل، دلفین ها یکی یکی به نزدیکی هنگام می رسند و تا اواسط اردیبهشت در همین منطقه می مانند. گفته می شود که تا کنون ۱۳ گونه از ۴۰ گونه دلفین در آب های ایران از جمله خلیج فارس و دریای عمان ثبت شده است. دلفین های بازیگوش در آب بالا و پایین می روند و نمایشی کم نظیر را به راه می اندازند. گردشگران سوار بر قایق ها می شوند و خودشان را به میان آب های دریا می رسانند، آن ها فقط چند دقیقه منتظر می مانند تا اینکه دلفین ها به سطح آب آمده و زیبایی های دنیای آزاد و رهای شان را به نمایش بگذارند.

photo0jpg 3 300x200 - جزیره هنگام بهشت دریایی جنوب Hengam Island

جبیر

جِبیر یکی از انواع آهوی بومی شبه‌قاره هند و ایران است که در کشورهای هندوستان، پاکستان، افغانستان و ایران دیده شده‌ و بیشتر مناطق بیابانی و گرم را به عنوان زیستگاه خود انتخاب می کند. این جانور بسیار شبیه به آهوست اما اندازه‌ کوچک تر و بدن ظریف‌تر و لاغرتری دارد. بر خلاف آهو که فقط جنس نر آن شاخ دارد، هر دو جنس نر و ماده جبیر دارای شاخ هستند و گوش‌ها و دم آن ها نیز معمولا از آهو بلندتر است. جبیر برای زندگی به آب کمی نیاز دارد و همین مقدار کم را نیز از گیاهان تامین می کند.

جزیره هنگام یکی از مناطقی است که جبیر در آن زندگی می کند؛ اما باید خیلی خوش شانس باشید که بتوانید آن ها را ببینید چرا که به شدت انسان‌گریز بوده و می توانند با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت بدوند.

خاردم مصری

خاردم مصری نام خزنده ای از خانواده سوسمار است که اندازه جنس نر آن به ۷۶ سانتیمتر می رسد. اعراب بَدوی به عنوان یک منبع تغذیه از گوشت این خزنده استفاده می کردند. امروز استفاده از گوشت این جاندار، به ندرت دیده می شود؛ اما اعراب چرم ساخته شده از پوست آن را مرغوب ترین نوع چرم می دانند.

مقاله‌ی مرتبط:
غار نمکدان جزیره قشم Namakdan Salt Cave Qeshm

امروزه تعداد خاردم های مصری در جهان به شدت رو به کاهش است و هنگام یکی از معدود زیستگاه های آن ها به شمار می رود.

IVqDK6NP55XfVLg3 1549200318840 300x167 - جزیره هنگام بهشت دریایی جنوب Hengam Island

لاک‌پشت پوزه عقابی

یکی از جانداران ارزشمندی که می توانید در هنگام ببینید، لاک‌پشت پوزه عقابی است که از نمونه های کمیاب و در حال انقراض لاکپشت ها به شمار می رود. این جاندار یکی از ۴ لاک‌پشت دریایی است که در خلیج فارس دیده می شود و یکی از دو گونه لاک‌پشت دریایی است که سواحل ایران را برای تخم گذاری انتخاب می کند. بیشترین زادآوری لاک‌پشت‌های دریایی در ایران به این گونه مربوط می‌شود؛ اما به دلیل برداشتن تخم های آن توسط بومیان، یکی از گونه های در معرض خطر انقراض به شمار می رود. در سال‌ های اخیر این گونه در جزایر نَخیلو و ام‌الکرم در استان بوشهر و جزایر قشم، شیدور، هندورابی، هنگام و هرمز در استان هرمزگان دیده شده است.

rYPyOxwmtCWJ 300x201 - جزیره هنگام بهشت دریایی جنوب Hengam Island

5- آکواریوم طبیعی جزیره هنگام

در حوالی جزیره هنگام بخشی وجود دارد که با لقب آکواریوم طبیعی یا موجودات آکواریومی شناخته می شود؛ جایی که می توانید تمام ماهی های رنگارنک، به صورت آزاد و رها ببینید. اکواریوم طبیعی جزیره هنگام، به دلیل شفافیت بالای آب جانداران رنگارنگ دریایی به راحتی قابل مشاهده هستند و تنها کافیست کمی غذا برای آن ها بریزید تا بپرند و حرکات جالبی را به نمایش بگذارند. البته در این میان نباید خرچنگ ها را فراموش کنید که بر روی صخره هایی که سر از آب برآورده اند، به این سو و آن سو می روند.

hengam island 1 1 300x300 - جزیره هنگام بهشت دریایی جنوب Hengam Island

خوشگذرانی در جزیره هنگام

برای آنکه در این جزیره لحظات خوشی را تجربه کنید، به یکی از فعالیت های زیر مشغول شوید:

1- تماشای دلفین ها

یکی از جذاب ترین قسمت های سفر به هنگام دیدن دلفین هاست که آزادانه به این سو و آن سو می روند و هیچ چیز آزادی را از آن ها نمی گیرد. به یاد داشته باشید که برای دیدن دلفین ها بهتر است صبح زود به سوی دریا بروید. محلی ها بر این باورند که دلفین ها در روزهای مواج به سطح آب نمی آیند و به سختی دیده می شوند. به گفته آن ها این جانداران برای زادآوری، مهمان آب های گرم خلیج فارس می شوند و پس از فرودین شروع به حرکت به سمت دریای عمان و اقیانوس می کنند. با توجه به این نکات، بهترین زمان را برای دیدن این آبزیان انتخاب کنید.

img 20190107 wa0083 largejpg 300x295 - جزیره هنگام بهشت دریایی جنوب Hengam Island

2- بازارگردی

 بازار هنگام از معدود بازارهایی است که هیچ اثری از مدرنیته در آن دیده نمی شود. همه چیز در این بازار رنگ و بوی سنتی دارد. صنایع دستی، روغن های مختلف، ادویه های محلی و بسیاری کالاهای ریز و درشت دیگر را می توانید در این بازار بیابید. خرید از این بازار را هم از دست ندهید چرا که قیمت های بسیار مناسبی دارد.

3- عکاسی

سفر به هنگام از آن دسته سفرهایی است که نباید بدون ثبت تصویر پایان بپذیرد. سوژه های زیادی در این جزیره هستند که می توانند در لنز دوربین شما جای بگیرند؛ از دلفین ها گرفته تا رنگ و لعاب سنتی جزیره و زیبایی سواحل آن.

مقاله‌ی مرتبط:
جزیره هرمز رنگین کمان خلیج فارس Hormuz Island

west part 300x225 - جزیره هنگام بهشت دریایی جنوب Hengam Island

6- نقش ریختن

  چشمان تان را ببندید و دست تان را به یکی از هنرمندان هنگام بسپارید تا در چند لحظه زیباترین نقش حنا را بر روی پوست تان ببینید. این کار در فرهنگ بومی با عنوان نقش ریختن شناخته می شود. جالب اینجاست که تمامی این نقش و نگارها ذهنی هستند و کاملا بداهه طراحی می شوند. توجه داشته باشید که نقش حنا در روز اول نارنجی رنگ است و کم کم به رنگ قهوه ای در می آید و اگر آن را چرب کنید مدت زمان بیشتری روی پوست تان می ماند.

img 20180323 114125 443 225x300 - جزیره هنگام بهشت دریایی جنوب Hengam Island

بهترین فصل سفر

از اواسط پاییز تا اواسط اردیبهشت بهترین زمان سفر به هنگام است؛ البته اگر می خواهید شانس بیشتری برای دیدن دلفین ها داشته باشید، بهتر است برنامه ریزی سفر خود را برای ماه های آذر و دی انجام دهید.

بهار و تابستان: ایام عید نوروز، تعداد گردشگران در قشم و هنگام به اوج خود می رسد. در نیمه اول اردیبهشت نیز کم و بیش مسافرانی در این جزیره دیده می شوند؛ اما با گرم شدن هوا، کمتر کسی راهی این خطه از ایران می شود.

پاییز و زمستان: در پاییز و زمستان هوای هنگام معتدل می شود و در ماه های آذر و دی حضور دلفین ها به خوبی مشهود است.

photo0jpg 1 2 300x300 - جزیره هنگام بهشت دریایی جنوب Hengam Island

راه دسترسی و اقامت در جزیره هنگام

جزیره هنگام از نظر تقسیمات سیاسی در استان هرمزگان قرار دارد و جزئی از شهرستان قشم و به‌ عنوان یکی از دهستان‌های این شهرستان به مرکزیت روستای ماشی (هنگام جدید) به‌شمار می‌رود. فاصله این جزیره تا بندرعباس حدود 79.6 کیلومتر و تا شهر قشم حدود 53.7 کیلومتر است.

 برای رسیدن به جزیره هنگام باید در ابتدا راهی قشم شوید و خودتان را به اسکله کندالو برسانید. در این اسکله قایق هایی وجود دارند که با هزینه نفری 15000 تومان شما را به هنگام می رسانند. فاصله بندر کندالو تا اسکله جزیره هنگام حدود 7 تا ۱۰ دقیقه است و قایق ها از 8 صبح تا غروب آفتاب جابه جایی مسافران را انجام می دهند.

چگونه به قشم و اسکله کندالو برویم؟

1- می توانید با خرید یک بلیط هواپیما به مقصد قشم به راحتی خود را به این جزیره برسانید. فاصله فرودگاه قشم تا بندر کندالو حدود ۱۰ کیلومتر است.

2- با هواپیما یا قطار به بندرعباس بروید و خودتان را به اسکله شهید حقانی برسانید. اتوبوس های دریایی در این اسکله، شما را به شهر قشم می رسانند. فاصله شهر قشم تا اسکله کندالو حدود ۵۰ کیلومتر است و تاکسی هایی هستند که شما را به این اسکله می برند.

3-  با خودرو شخصی به بندرعباس بروید و از آنجا به سمت اسکله بندر پل حرکت کنید. فاصله بندرعباس تا اسکله بندر پل ۸۰ کیلومتر بوده و حدود ۱ ساعت ۱۵ دقیقه طول می کشد. با تهیه بلیط لندیکرافت به قیمت 92000 تومان برای رفت و برگشت، خودرو را سوار بر لنج کنید و به بندر لافت در قشم بروید. طول مسیر از بندر لافت تا اسکله کندالو حدود ۴۲ کیلومتر است و ۴۰ دقیقه به طول می انجامد.

از دیگر عجایب هفتگانه جزیره قشم